مشکلات چشم ناشی از کار با کامپيوتر

CVS چيست؟

امروزه كامپيوتر در همه جا، از خانه گرفته تا محل كار مورد استفاده قرار مي گيرد و متعاقبا اثراتي كه بر سيستم سلامت انسان مي گذارد، روز به روز محسوس تر مي گردد. مشكلات بينايي ناشي از كامپيوتر به طور كلي تحت نام سندرم بينايي كامپيوتر شناخته شده است.

علائم CVS
مهمترين علائم CVS عبارتند از: خستگي چشم(استنوپي)، خشكي چشم، سوزش، اشك ريزش و تاري ديد. CVS همچنين ممكن است سبب درد در گردن و شانه ها نيز بشود.
 تعريف استنوپي

  استنوپي يا خستگي چشم، امروزه يك نوع گرفتاري و مشكل رايج در ميان كابران مي باشد. بروز اين مشكل ممكن است به علت عوامل مرتبط با وضعيت چشم و بينيي، فاكتورهاي وضعيتي، شخصيتي و مرتبط با محيط كار شامل: دما، رطوبت و جريان هواي داخل اطاق و يا بيماري هاي سيستمي باشد.

 وضعيت چشم و بينيي

از علل استنوپي، وضعيت خود چشم است. عيوب انكساري تصحيح نشده خصوصا آستيگماتيسم، پير چشمي، دور بيني كه به طور كامل تصحيح نشده، اختلالات ديد دو چشمي از عوامل ايجاد كننده استرس هاي بينيي ناشي از كار با كامپيوتر هستند.

لذا كليه كاربران بايد يك معاينه مقايسه اي قبل يا بلافاصله بعد از شروع كار و نيز بعد از آن داشته باشند. اين معاينه شامل آناليز دقيق عملكرد در چشم ها در فواصل مياني و نزديك مي باشد.

علت پيدايش عارضه              

چشم انسان حروف چاپي را بهتر از حروف نميش داده شده بر روي مانيتور مي بينند. علت ين امر ين است كه حروف چاپي كنتراست بيشتري با صفحه سفيد زمينه داشته و لبه هي آنها واضح تر است حال آنكه در مورد صفحه مانيتور چنين نيست و لبه ها به وضوح حروف چاپي نيستند بلكه حروف از يك مركز با كنتراست بالا شروع شده و به تدريج كم رنگ تر مي شوند و پس از تبديل به خاكستري كمرنگ ناپديد مي گردند. بنابرين لبه هي حروف بر روي صفحه مانيتور وضوح حروف چاپي را ندارد.

خشکي و سـوزش چشـم هنـگام کار با کامپيوتر

يكي از مهمترين دليل خشكي و سوزش چشم هنگام كار با كامپيوتر كاهش ميزان پلك زدن است بطوريكه افراد هنگام كار با كامپيوتر تقريبا1/5حالت عادي پلك مي زنند. ين مسأله به همراه خيره شدن به صفحه مانيتور و تمركز بر روي موضوع كار سبب مي شود تا پلك ها مدت بيشتري با بمانند و در نتيجه اشك روي سطحچشم سريعتر تبخير مي شود.

کاهش عوارض CVS

کارشناسان براي کاهش عوارض CVS رهنمودهائي را توصيه مي کنند از جمله آن که:

          اگر پيوسته با کامپيوتر کار مي کنيد، بهتر است هنگام کارکردن با آن به طور ارادي پلک بزنيد، اين کار سبب مي شود سطح چشم شما با اشک آغشته شده و خشک نشود. در صورتي که مشکل شما شديد باشد مي توانيد از قطره هاي اشک مصنوعي استفاده کنيد.

         مرکز مانيتور بايد حدود 10 تا 20 سانتي متر پايين تر از چشمان شما باشد. اين وضعيت علاوه بر اين که باعث مي شود پلک ها پايين تر قرار گيرند و سطح کمتري از چشم در معرض هوا باشد .از خستگي گردن و شانه ها نيز مي کاهد. در اين موارد هم بايد مانتيور را در ارتفاع مناسب قرار داد و هم ارتفاع صندلي را نسبت به ميز کار تنظيم کرد به طوري که ساعد شما هنگام کار با صفحه کي بورد موازي با سطح زمين باشد.

          مانيتور خود را طوري قرار دهيد که نور پنجره يا روشنايي اتاق به آن نتابد. هنگام کار با کامپيوتر سعي کنيد پرده ها را بکشيد و روشنايي اتاق را نيز به نصف وضعيت معمولي کاهش دهيد.

          اگر از چراغ مطالعه بر روي ميز خود استفاده مي کنيد آن را طوري قرار دهيد که به صفحه مانيتور يا چشم شما نتابد. همچنين مي توانيد صفحه هاي فيلتر نيز بر روي صفحه مانيتور نصب کنيد. تابش نو ر به صفحه مانيتور سبب کاهش تفاوت رنگها و در نتيجه خستگي چشم مي شود. اين موضوع به خصوص زماني که زمينه صفحه تيره باشد شديدتر خواهد بود.

           هر از چند گاهي به چشمان خود استراحت دهيد. سعي کنيد هر5 تا10 دقيقه چشم خود را از مانيتور برداشته و به مدت 5 تا 10 ثانيه به نقطه اي دور نگاه کنيد. اين کار سبب استراحت عضلات چشم مي شود. همچنين به شما فرصت مي دهد پلک بزنيد و سطح چشم شما مرطوب شود.

          ممکن است چشم شما خسته شود زيرا بايد تطابق خود را تغيير دهد. براي جلوگيري از اين عارضه سعي کيند صفحه نوشته شده را در حداقل فاصله و هم سطح با مانيتور قرار دهيد. براي اين کار مي توانيد از دستگاه نگهدارنده کاغذ استفاده کنيد.

           فاصله مانيتور با چشمان شما بايد 50 تا 60 سانتي متر باشد.

          روشنايي و کنتراست مانيتور خود را تنظيم کنيد. ميزان روشنايي مانيتور بايد با روشنايي اتاق هماهنگي داشته باشد. يک روش براي تنظيم روشنايي مانيتور اين است که به يک صفحه وب با زمينه سفيد نگاه کنيد. اگر سفيدي صفحه براي شما مثل يک منبع نور است روشنايي مانيتور زياد است و بايد آن را کم کنيد. در مقابل، اگر صفحه کمي خاکستري به نظر مي رسد روشنايي را زياد کنيد. در مجموع روشنايي بايد در حدي باشد که چشمان شما احساس راحتي کنند. اختلاف رنگ مانيتور بايد حداکثر باشد تا لبه هاي حروف بيشترين تفاوت رنگ را داشته باشد.

حرف آخر:
اگر همچنان بر اثر كار با كامپيوتر دچار مشكلات چشمي هستيد بهتر است به يك پزشک بينيي  مراجعه كنيد.