تعويض به موقع کنتاکت لنز

    مهمترين مزيت استفاده از لنزهاي نرم فصلي درمقايسه با لنزهاي نرم سالانه چيست؟

    از روزي که لنزم را خريده ام فقط چند بار آنرا مصرف کرده ام. آيا مي توانم مدت بيشتري لنزم را نگهدارم؟

    رسوباتي که روي لنز بوجود مي آيند، تا چه حد خطرناک هستند و چگونه بايد اين خطر را رفع کرد؟

    آيا لنزهاي فصلي گرانتر از لنزهاي سالانه هستند؟

    اگر بخواهم از لنزهاي کوتاه مدت و يا لنزهاي فصلي استفاده کنم، چه خدمات جديدي را دريافت خواهم کرد؟

    با توجه به اينکه لنزهاي فصلي پرآب تر از لنزهاي سالانه هستند، آيا اين لنزها زودتر خشک نمي شوند؟

    چند سال پيش لنزي را تهيه کرده ام و هنوز هم از آن استفاه مي کنم. هيچ ناراحتي هم با آن ندارم. تاريخ مصرف قيد شده روي لنز هم هنوز منقضي نشده. چرا بايد آنرا عوض کنم؟

    چرا لنزهاي فصلي و مصرف کوتاه مدت بتدريج جاي لنزهاي مصرف يک و چند ساله را خواهند گرفت؟

    لنزي را که قرار بوده دو سال استفاده کنم، سه سال و نيم استفاده کرده ام. چه اتفاقي خواهد افتاد؟

    شنيده ام که هر لنزي را بعد از باز کردن،براي مدت مشخصي مي توان استفاده کرد.چطور بايد تشخيص بدهم که لنز من براي چه مدتي قابل استفاده است؟

 

1.       مهمترين مزيت استفاده از لنزهاي نرم فصلي درمقايسه با لنزهاي نرم سالانه چيست؟

مهمترين مزيت لنزهاي مصرف کوتاه مدت اين است که چون قرار نيست مدت زيادي نگهداري شوند، از مواد لطيفتري ساخته مي شوند و به همين علت هم اکسيژن را بهتر به چشم انتقال مي دهند و رسيدن اکسيژن کافي به چشم بسيار مهمتر از چيزي است که تا چند سال پيش مي دانستيم. لنزي که براي مدت طولاني مصرف مي شود بايد تحمل چندين بار شسته شدن را داشته باشد ولذا بايد بافت آن مقاومتر باشد و نمي توان آنرا از موادي که راحتتر هوا را انتقال مي دهند ساخت. درست مثل پارچه شلوار لي و پارچه حرير. پارچه حرير مقاومت کمتري دارد ولي لطيفتر است و بهتر هوا را عبور مي دهد. ممکن است دوام لباسي که از حرير دوخته شده باندازه لي يا برزنت نباشد، ولي نرمي آن بيشتر است و کاربردهاي خاص خود را دارد. بهمين ترتيب، لنزهاي فصلي نيز نرمتر از لنزهاي نرم معمولي است و کمتر از لنزهاي سالانه در چشم احساس مي شوند.

2.       از روزي که لنزم را خريده ام فقط چند بار آنرا مصرف کرده ام. آيا مي توانم مدت بيشتري لنزم را نگهدارم؟

با پرسيدن اين سوال، درست مثل اين است که بگوييد پاکت شير را بازکرده ام ولي آنرا مصرف نکرده ام. آيا مي توانم مدت بيشتري آنرا نگهدارم؟ امروزه ثابت شده که زمانيکه لنز نرم را در چشم مي گذاريد، در همان يک دقيقه اول مقداري از مواد چربي و پروتئيني موجود در اشک، روي لنز رسوب مي کند. حتي بهترين محلولهاي شستشوي لنز قادر نيستند تمام اين جرم را پاک کنند. در بهترين شرايط و با بهترين پاک کننده ها، تنها 40% رسوبات پروتئيني پاک مي شوند و رسوبات باقيمانده، خصوصاً پروتئينها، بتدريج فاسد مي شوند و در قسمت شفاف جلويي چشم (قرنيه) مشکلات مهمي را ايجاد مي کنند. اين مشکلات ميکروسکوپي هستند و فقط در حالت خيلي پيشرفته باعث درد يا ناراحتي چشم مي شوند. اگر لنز را بموقع تعويض نکنيم و صبر کنيم تا پس از ناراحت شدن چشم لنز را تعويض کنيم، آسيب هاي جبران ناپذيري را به جان خريده ايم. بنابراين جواب سوال بالا منفي است.

3.       رسوباتي که روي لنز بوجود مي آيند، تا چه حد خطرناک هستند و چگونه بايد اين خطر را رفع کرد؟

رسوبات پروتئيني بعد از فاسد شدن، بافت پلاستيکي لنز را تخريب مي کنند. از طرف ديگر، همين پروتئينها حتي قبل از فاسد شدن، محل بسيار مناسبي براي تغذيه و رشد ميکروبها هستند و احتمال عفونت چشم را افزايش مي دهند. با دور انداختن لنز، تمام رسوبات را از بين مي بريد و علاوه بر از بين بردن لانه ميکروبها، لنزي در اختيار خواهيد داشت که منافذ هوايي آن توسط جرم و رسوب، مسدود نشده است. علاوه بر اين، آلودگي هوا در شهرهايي مثل تهران، باعث کاهش طول عمر لنز است. رسوب کردن اين مواد در بافت لنز، از يک طرف باعث تغيير کردن مشخصات فني لنز مي شود و از طرفي هم باعث طولاني تر شدن تماس چشم با مواد شيميايي ناشي از آلودگي هوا مي شود. البته لنزهاي فصلي نيز مثل تمام لنزهاي ديگر اين مواد را در خود جذب مي کنند ولي با دورانداختن بموقع آنها، قبل از اينکه رسوبات شيميايي به حد خطرناک برسند، رسوبات را از بين مي بريد و هيچگونه خطري در کمين چشمهايتان نخواهد بود. بنابراين، رسوبات لنز بسيار مهم هستند ولي با استفاده از لنزهاي فصلي و ديگر لنزهاي مصرف کوتاه مدت، خطر اين رسوبات بطور کلي رفع مي شود ودر واقع يکي از اساسي ترين دلايل بهتر بودن لنزهاي مصرف کوتاه مدت، همين مسئله از بين رفتن رسوبات است.

4.       آيا لنزهاي فصلي گرانتر از لنزهاي سالانه هستند؟

هر يک عدد لنز فصلي، ارزانتر از يک عدد لنز سالانه است، در نتيجه براي خريدن آن با مشکل کمتري مواجه خواهيد بود و اگر احياناً لنزتان را گم کرديد و يا به هر علتي لنزتان خراب شد، خسارت مالي کمتري را متحمل مي شويد. اگر تا به حال لنز مصرف نکرده ايد، مي توانيد با خريد يک جفت لنز فصلي شروع کنيد و در صورت راضي بودن از لنزتان، در مراجعه بعدي چند جفت لنزفصلي را يکجا تهيه کنيد تا از مزاياي در اختيار داشتن لنز يدکي هم استفاده کنيد. شايد هم ترجيح بدهيد هر بار يک جفت لنز تهيه کنيد که در آنصورت در واقع مصرف يکسال خود را بصورت اقساط تهيه خواهيد کرد.

5.       اگر بخواهم از لنزهاي کوتاه مدت و يا لنزهاي فصلي استفاده کنم، چه خدمات جديدي را دريافت خواهم کرد؟

 هر بار که براي تهيه لنز تازه به مطب مراجعه مي کنيد، مي توانيد از کسي که براي شما لنز را تجويز کرده سوالات خود را بپرسيد و يا حتي بار ديگر معاينه شويد. در بعضي از مطبها براي اينگونه معاينات که وقت کمتري هم نياز دارد، تسهيلاتي را قايل مي شوند. - اگر نمره لنز شما تغيير کند، تعويض آن با نمره جديد کار ساده اي خواهد بود و اگر تعدادي لنز باز نشده داريد ممکن است بتوانيد آنرا با نمره جديد معاوضه کنيد. البته اين مورد را بايد از قبل با کسي که لنز را برايتان تهيه مي کند توافق کرده باشيد و لنزهاي مرجوعي شما، باز شده و يا نزديک به انقضاي تاريخ مصرف نباشند. - فراموش نکنيد که با استفاده از لنزهاي فصلي، مهمترين خدمتي که دريافت مي کنيد بدست آوردن لنزي است که اکسيژن بيشترو نرمي و آسايش بهتري دارد و سلامتي چشم شما را با رسوبات فاسد شدني، به مخاطره نمي اندازد.

6.       با توجه به اينکه لنزهاي فصلي پرآب تر از لنزهاي سالانه هستند، آيا اين لنزها زودتر خشک نمي شوند؟

تمام انواع لنزهاي نرم، بسته به جنس ماده اوليه و درصد آب لنز، هر ماه مقداري از آب خود را بطور برگشت ناپذير ازدست مي دهند. مقدار آب از دست رفته در هر ماه، در انواع مختلف لنز حداقل 2 و حداکثر 6 درصد است . بدينترتيب اگر لنز شما از نوع سالانه بوده و قبل از باز شدن بسته بندي آن، 38% آب داشته، در آنصورت بعد از گذشت ششماه از تاريخ باز شدن آن، حداقل 12% آب لنز از دست رفته و تنها 26% آب درون لنز باقي است. با گذشت يکسال، عملاً چيزي حدود 14% آب لنز باقي خواهد بود که ابداً کافي نيست. براي يکي از انواع لنزسالانه که در روز اول مصرف 58% آب داشته، درصد آبي که هر ماه از دست مي رود برابر با3/5% بدست آمده! با خشک شدن تدريجي لنز، اکسيژنرساني لنز نيز کاهش مي يابد. نتيجه اين پديده، خفگي قسمتهاي جلويي چشم است که اگر چه در بسياري از مواقع آنرا حس نمي کنيم، عوارض آن غير قابل ترديد است. هر چه لنز قديمي تر باشد، اين مشکل جدي تر مي شود. در مورد لنز فصلي پرسيژن يووي (Precision UV)، درصد ماهانه خشک شدگي لنز فقط 3/0 % ارزيابي شده و افت کيفيت لنز بسيار کمتر است. با اينوجود بعد از سه ماه بايد لنز را دور انداخت، چراکه جلوي عملکرد رسوبات را نمي توان گرفت.

7.       چند سال پيش لنزي را تهيه کرده ام و هنوز هم از آن استفاه مي کنم. هيچ ناراحتي هم با آن ندارم. تاريخ مصرف قيد شده روي لنز هم هنوز منقضي نشده. چرا بايد آنرا عوض کنم؟

همانطور که در پاسخ سوالهاي قبلي ذکر شد، امروزه ثابت شده که لنزهاي نوع سالانه، اکسيژن مورد نياز چشم را تامين نمي کنند. به عبارت ديگر لنزهاي سالانه مانع از رسيدن اکسيژن کافي به چشم هستند و علاوه بر اين رسوباتي که روي آنها بوجود مي آيند در مدت کوتاهي فاسد مي شوند. مهم نيست که رسوبات را روي لنز مي بينيد يا خير. مهم نيست که رسوبات را حس مي کنيد يا خير. مهم اين است که اين رسوبات در همان دقيقه اول مصرف لنز بوجود مي آيند و بعد از مدتي فاسد مي شوند. بهمين علت امروزه استفاده از لنزهاي سالانه فقط براي موارديکه استفاده از لنزهاي کوتاه مدت مقدور نيست، توصيه مي شود. بسياري از عادات بد، در کوتاه مدت مشکلي ايجاد نمي کنند ولي نهايتاً دردسر ساز مي شوند. استفاده از لنز کهنه نيز يکي از اين عادتهاست. تاريخ مصرفي که روي بسته بندي لنز قيد شده، فقط مربوط به قبل از باز شدن بسته بندي است. از روزي که بسته بندي لنز را بازکرديد، مصرف کردن يا مصرف نکردن لنز و يا نگهداري آن در شرايط بخصوص، هيچ کمکي به طول عمر لنز نخواهد کرد. لنز فصلي را در هر حال بايد حداکثرسه ماه بعد از باز کردن بسته بندي آن دور انداخت. اين موضوع در مورد لنزهاي سالانه، ماهانه و يکروزه هم صدق مي کند: لنز سالانه را حداکثر يکسال بعد از باز شدن لنز دور بياندازيد، لنز ماهانه را حداکثر يکماه بعد از باز شدن و لنز يکروزه را در پايان همانروزي که لنز را بازکرده ايد.

8.       چرا لنزهاي فصلي و مصرف کوتاه مدت بتدريج جاي لنزهاي مصرف يک و چند ساله را خواهند گرفت؟

لنزهاي مصرف کوتاه مدت، منجمله فصلي، لطيفتر از لنزهاي سالانه هستند و به همين علت در چشم کمتر احساس مي شوند. لنزهاي فصلي از جنسي ساخته مي شوند که بهتر از لنزهاي سالانه اکسيژن را عبور مي دهند و از نظر تنفس چشم، بهتر از لنزهاي سالانه هستند. در لنزهاي فصلي با دورانداختن بموقع لنز، رسوبات پروتئيني و چربي که از اشک چشم سرچشمه مي گيرند و همچنين رسوبات شيميايي ناشي از آلودگي هوا، فرصتي براي تغيير دادن ساختمان لنز پيدا نمي کنند و درعين حال ميکروبها نيز جايي براي رشد و نموپيدا نخواهند کرد. با جلوگيري از تجمع رسوبات روي لنز، منفذهاي لنز باز مي ماند و در نتيجه راه عبور اکسيژن مسدود نمي شود و چشم بهتر تنفس مي کند. با افزايش رسوبها در لنز و ساييده شدن رسوبها به پشت پلک، احساس خشکي چشم بوجود مي آيد. با نو شدن لنز، اين مشکل نيز رفع مي شود. در بسياري از موارد، اين رسوبها قبل از اينکه با چشم غير مسلح ديده شوند، ناراحتي ايجاد مي کنند و در بسياري از موارد قبل از اينکه ناراحتي را در چشم احساس کنيد، به چشم آسيب مي زنند. مزاياي فوق، سلامتي هر چه بيشتر را براي چشمهاي شما به ارمغان مي آورد. اين در حالي است که با تهيه کردن لنزهاي فصلي، هزينه اوليه تهيه لنز کمتر مي شود و در صورت گم شدن يا خراب شدن لنز، هزينه و مشکلات مربوط به جايگزين کردن لنز کمتر خواهد بود. مجموعه اين برتريها باعث شده که امروزه در تمام دنيا استفاده از لنزهاي سالانه فقط در موارد بخصوصي کاربرد داشته باشد چون با استفاده از لنزهاي فصلي خدمات بهتري را از مرکز تامين کننده لنزتان دريافت خواهيد کرد.

9.       لنزي را که قرار بوده دو سال استفاده کنم، سه سال و نيم استفاده کرده ام. چه اتفاقي خواهد افتاد؟

در واقع شما هميشه لنز کهنه مصرف مي کنيد. همانطور که لباس کهنه ولباس نو با هم فرق دارند، لنزهاي کهنه هم مشکلاتي را بهمراه دارند. بخش اعظم اين مشکلات به خاطر کاهش يافتن تدريجي آب لنز و افزايش يافتن تدريجي رسوبات پاک نشدني روي لنز است. به عبارت ديگر لنزهاي کهنه نمي توانند به خوبي لنزهاي نو اکسيژن را عبور دهند و عوارض غير قابل جبراني را در لايه پشتي قرنيه چشم (پنجره شفاف جلويي چشم) بوجود مي آورند. بدترين جنبه اين عوارض اين است که در بسياري از موارد هيچگونه احساس درد يا ناراحتي ملموسي را ندارند و با دستگاههاي معمولي معاينه چشم نيز قابل شناسايي نيستند. علايم و ناراحتي هاي ناشي از اين عوارض آني نيستند و مي توانند سالها بعد خود را نشان دهند.

10.       شنيده ام که هر لنزي را بعد از باز کردن، براي مدت مشخصي مي توان استفاده کرد. چطور بايد تشخيص بدهم که لنز من براي چه مدتي قابل استفاده است؟

هر بار که لنز تهيه مي کنيد، از کسيکه لنز را تجويز کرده بپرسيد که چند وقت بعد بايد لنز را دور بياندازيد.  تمام توليد کنندگان لنز، براي هر يک از توليدات خود حداکثر مدت مصرف مجاز را در کاتالوگهاي حرفه اي چاپ مي کنند.

دکتر آيدين صفوتي