اورتوکراتولوژی

اورتوكراتولوژي درماني غير جراحي‌است كه از طريق شكل موقتي قرنيه، نزديك‌بيني را اصلاح مي‌كند .اين روش براي كليه كساني كه مي خواهند در طي روز عينك و لنز استفاده نكنند و به هر دليلي قادر به عمل جراحي ليزيك نيستند ،روشي ايده‌آل است. تفاوت عمده اين روش با روش هاي جراحي عيوب انكساري نظير ليزيك، اين است كه روش هاي جراحي، دائمي هستند ولي در اين روش، درصورت عدم استفاده از لنز، شكل قرنيه پس از سه روز به حالت اوليه برمي گردد.

هرچند ايده كلي اورتوكراتولوژي از 40 سال قبل هم وجود داشته و درمان هايي هم با استفاده از اين روش صورت مي گرفته ولي پيشرفت هاي اخير در تكنولوژي كنتاكت لنزهاي ويژه سبب شد تا در سال 2002 سازمان غذا و داروي آمريكا (  FDA    ) اين لنزها را براي استفاده در طول شب و هنگام خواب مورد تاييد قرار دهد. اين لنزها در ايران به لنزهاي شارژي معروف هستند

 "ارتوكراتولوژي" بخصوص در كودكان كه نياز به تحرك دارند و عينك و لنز مزاحم آنهاست يك روش بسيار موثر و يكي از بهترين روش ها براي اصلاح ديد كودكان، مي باشد. در اين روش لنز، نيم ساعت قبل از خواب در چشم قرار مي گيرد و صبح بعد از بيدارشدن زير نظر پدر و مادر از چشم خارج شده و در طول روز، ديد اصلاح مي گردد.روش لنز شبانه را مي توان از 7سالگي به بالا اجرا كرد و در نزديك بيني هاي كمتر از 5 به خوبي مؤثر است. تحقيقات موازي در ايران و در كشورهاي آمريكا، كانادا، هنگ كنگ و استراليا نشان داده كه روش ارتوكي روند پيشرفت نزديك بيني را تا 50درصد كاهش مي دهد .و اين براي پدر و مادرهايي كه نگران پيشرفت شماره چشم كودكشان هستند نويد خوبي است.

مزيت اين روش غير تهاجمي بودن آن است و در واقع در اين روش جديد آسيبي به چشم وارد نمي‌شود و بر خلاف روش ليزيك ،قابل برگشت بوده و از ايمني قابل ملاحظه‌اي برخوردار است.

اين روش يكي از روشهاي نوين در زمينه اصلاح عيوب انكساري است كه در دنيا به تازگي به كار گرفته شده است و در ايران نيز مدت كوتاهي است كه به كار برده مي‌شود.

"ارتوكراتولوژي" با استفاده از تكنولوژي ،طراحي مدرن و مواد ? Super Permeable?از جمله ? XO Boston?ساخته مي‌شود.